יום שישי, 16 באוגוסט 2019

סיפור על קיוסק העיתונים - פלטפורמה להפצה פיראטית של עיתונים שנכנסה לשימוש במסמך רשמי של וועדת הבחירות לכנסת ה21תכנת Telegram הפכה בשנים האחרונות לפלטפורמה שגורמים רבים משתמשים בה, בין היתר נעשה בה שימוש בהקשר של טלגראס, ערוצים להפצה של תכנים פוליטיים מסחריים ועוד.
בחודשים האחרונים מסופק בה שירות חדש הצובר פופולריות בשם קיוסק העיתונים @newspaperil – שירות זה משמש להפצת עיתונים ומגזינים פיראטית תוך פגיעה בזכויות יוצרים.
    
מידי יום, מופצים בשירות זה עיתונים שונים ומגזינים אשר נסרקים על ידי גורם אלמוני ומועלים לערוץ באופן דיגיטלי, כך שלמשתמשים נחסך הצורך לרכוש עיתונים ומנויים - דבר המהווה איום על המוצאים לאור.
כיום יש לשירות למעלה מ10,000 משתמשים, והמספר עולה מחודש לחודש.
מאחר שמדובר בשירות שפוגע בכלי התקשורת, אין ממש להיטות לפרסם עליו אייטמים ולכן לא רואים כמעט אזכורים פומביים שלו.

החלטתי היום לבדוק מי כן השתמש בשירות, ולמצוא אזכורים מעניינים שמראים כיצד הפיראטיות של העיתונים באה לידי שימוש, אז פניתי ל .Google

באופן מפתיע הסתבר לי שאחד הגורמים הראשונים בישראל, שהשתמש ופרסם באינטרנט מסמך המכיל תוכן שהופץ פיראטית על ידי קיוסק העיתונים - היה גורם ממשלתי, ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה21 בראשות השופט מלצר.
המסמך שם הינו צילום של עיתון הארץ, אשר הוגש לוועדה כראיה תומכת לצורך שלילת מועמדות לכנסת של ד"ר עופר כסיף ממפלגת חד"ש.

את הבקשה הגישו ח"כ אביגדור ליברמן, ח"כ עודד פורר, סיעת ישראל ביתנו, המסמך הוגש לוועדה כחלק מהבקשה.

לא ברור מי מהמבקשים היה זה ששלח את המסמך, אבל הוא השתמש בעיתון שהופץ בצורה המעודדת הפרת 
זכויות יוצרים, וגרם לפרסום של השירות בתוך מסמך ממשלתי רשמי.
  בחיפוש של הערך בטוויטר, נראה שאנשי תקשורת רבים מודעים לשירות ועושים בו שימוש, החל מרני רהב, יאיר נתניהו (כפי שחשף העיתונאי אמיתי זיו), ועד חדשות 12 וגורמים אחרים.
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה